Dziś post ze specjalną dedykacją dla jednej z czytelniczek, aczkolwiek myślę, że może się innym też przydać.
Dostałam maila od pewnej dziewczyny - Zuzy, nie będę przytaczać całej treści, bo nie jest aż takie istotne, skupie się tylko na głównym pytaniu. Mail brzmi tak:
"Hej!
Śledzę Twojego bloga od dobrych kilku miesięcy, czytam, zapisuję, wyciągam wnioski, a mimo wszystko mam kilka pytań..." - to miłe! :)
Dziewczyny bardzo cieszą mnie takie maile, piszcie do mnie! Pytajcie! Ja każdemu odpowiem :)
I dalej...
"Zakupiłam kwas glikolowy 70% BingoSpa. Jestem samoukiem więc zapewne nie raz i nie dwa podrażnię nim skórę, ale mam kilka pytań co do tego produktu.
Zastanawiam się czy mogę nakładać na skórę nierozcieńczony (czyli 70%) kwas a następnie rolować rozstępy ? Czy w ogóle mogę łączyć jakoś te dwa zabiegi czy bezpieczniej będzie zrezygnować z rolki? Wiem, że nigdy nie usunę rozstępów, ale bardzo bym chciała żeby były mniej widoczne :(.."
Droga Zuziu!
Po pierwsze, nie radzę stosować kwasu glikolowego nierozcieńczonego na skórę w jakimkolwiek miejscu, tym bardziej jeśli jesteś samoukiem i nie masz doświadczenia w tym temacie.
Po drugie stosowanie kwasów powinno się zaczynać od tych o najmniejszym stężeniu.
Po trzecie, naprawdę bądź bardzo ostrożna w "zabawie z kwasami", bo można się bardzo poważne poparzyć i zamiast usunięcia rozstępów zafundować sobie blizny, które będą gorsze do usunięcia niż zwykłe rozstępy (choć rozstępy to przecież też blizny, ale.. wiecie chyba o co mi chodzi).
Zatem zanim zabierzesz się do rolowania rozstępów, błagam cię przeczytaj jak stosować kwas glikolowy na skórę.
Zasady stosowania kwasu glikolowego na skórę
Kwas glikolowy jest najprostszym przedstawicielem alfa-hydroksykwasów, czyli znanych zapewne nam wszystkim kwasów AHA. Jest też kwasem najpopularniejszym. Wykorzystuje się go na szeroką skalę jako surowiec kosmetyczny do kosmetyków pielęgnacyjnych i przeznaczonych do zadań specjalnych. Bardzo często używany jest do zabiegów z zakresu profesjonalnej kosmetyki. O kwas glikolowy wzbogacane są kosmetyki do cery z problemami takimi jak trądzik, suchość skóry czy zmarszczki. Dostępny jest zarówno pod postacią gotowych, złożonych preparatów, jak i w czystej postaci, w różnych stężeniach.
Kwas glikolowy występuje w różnych stężeniach:
Stężenie 10% - działa intensywnie nawilżająco i łagodnie złuszczająco. Efekty takiego złuszczania są praktycznie niezauważalne gołym okiem, ale w perspektywie czasu widać je w postaci poprawy parametrów skóry. W małym stężeniu kwas pobudza też odnowę skóry właściwej, bo przenikając głęboko w skórę, oddziałuje na fibroblasty i stymuluje produkcję włókien kolagenowych i elastynowych (ważne przy cellulicie i rozstępach!).
Stężenie 20 - 30% - wykazuje silniejsze działanie złuszczające. Efekty peelingu wykonanego z użyciem tak stężonego kwasu są bardziej zauważalne, ale i w tym stężeniu kwas glikolowy złuszcza skórę powierzchniowo.
Stężenie 50 - 70% - działa jeszcze silniej, mocno złuszcza skórę, silniej pobudza też wszystkie procesy regeneracyjne. W tym stężeniu powinien być stosowany jedynie przez profesjonalistów.
Stosując półprodukt kosmetyczny jakim jest kwas glikolowy musimy być naprawdę bardzo ostrożne. Mamy przecież do czynienia z KWASEM!
Kwas glikolowy może skórę podrażniać, a nawet (jeśli się nim nieumiejętnie posłużymy) poważnie uszkodzić. W dużych stężeniach powinien być aplikowany wyłącznie przez profesjonalistów i to pod ich okiem należy przeprowadzać wszelkie kuracje.
Mniejsze stężenia nadają się do zastosowań domowych, ale z kwasem powinny uważać (unikać go bądź stosować wyjątkowo ostrożnie) osoby:
Mniejsze stężenia nadają się do zastosowań domowych, ale z kwasem powinny uważać (unikać go bądź stosować wyjątkowo ostrożnie) osoby:
* z alergiami skórnymi,
* z aktywną opryszczką,
* ze skłonnością do powstawania bliznowców,
chore na choroby autoimmunologiczne (np. kolagenozy),
kobiety w ciąży i karmiące piersią,
poddawane zabiegom takim jak krioterapia, zabiegi laserowe lub z użyciem retinoidów.
Nie stosujcie też kwasów na skórę podrażnioną, z otarciami, ranami. Bardzo ostrożnie należy stosować go na skórę z pękającymi naczynkami i trądzikiem różowatym.
Jak rozcieńczać kwas glikolowy?
Pamiętaj tą zasadę: Pamiętaj o tym chemiku młody wlewaj zawsze kwas do wody!
A oto jak rozcieńczyć kwas glikolowy w zależności od tego jakie chcemy uzyskać stężenie:
10%
Woda - 3,8 ml
Kwas glikolowy 70% - 0,5 ml
lub
Spirytus rektyfikowany - 4,7 ml
Kwas glikolowy 70% - 0,5 ml
lub
Woda - 3 ml
Kwas glikolowy 30% - 1,25 ml
lub
Spirytus rektyfikowany - 3 ml
Kwas glikolowy 30% - 1 ml
20%
Woda - 3,2 ml
Kwas glikolowy 70% - 1 ml
lub
Spirytus rektyfikowany - 3,9 ml
Kwas glikolowy 70% - 1 ml
lub
Woda - 1,5 ml
Kwas glikolowy 30% - 2,5 ml
lub
Spirytus rektyfikowany - 1,8 ml
Kwas glikolowy 30% - 2,4 ml
30%
Woda - 2,6 ml
Kwas glikolowy 70% - 1,5 ml
lub
Spirytus rektyfikowany - 3,1 ml
Kwas glikolowy 70% - 1,5 ml
40%
Woda - 1,9 ml
Kwas glikolowy 70% - 2 ml
lub
Spirytus rektyfikowany - 2,4 ml
Kwas glikolowy 70% - 2 ml
50%
Woda - 1,5 ml
Kwas glikolowy 70% - 3 ml
lub
Spirytus rektyfikowany - 1,6 ml
Kwas glikolowy 70% - 2,5 ml
Pamiętajcie jeszcze o długiej liście przeciwwskazań:
ekspozycja skóry na słońce,
alergie skórne,
aktywna opryszczka, krosty, torbiele
skłonność do powstawania bliznowców,
stan po zabiegu chirurgicznym w obrębie twarzy (do 2 miesięcy),
ciąża, karmienie piersią,
liczne znamiona melanocytowe i pajączki naczyniowe,
uszkodzona lub skóra podrażniona.
Reasumując!
Droga Zuzo, moja rada: Kwas glikolowy tak, ale rozcieńczony i zacznij od małych stężeń. W przeciwnym razie możesz naprawdę mocno tego pożałować. Nie znam twojej skóry, ale gdyby się okazało, że jest bardzo wrażliwa, to nawet na ratunek u kosmetyczki będzie za późno. I uwierz mi, że te twoje rozstępy to będzie pikuś przy poparzonej skórze.
Także dziewczyny, peelingujemy się kwasami, ale z głową! Nic na siłę, nic na szybko i nie oczekujcie natychmiastowych efektów! :)
Dziękuję za uwagę i pozdrawiam.
Ciężko znaleźć w internecie dokładne informacje o używaniu kwasów na ciele. Weszłam tu i już wszystko wiem. Dziękuje.
OdpowiedzUsuń