Z czym ci się kojarzą migdały? Z pysznymi bakaliami w keksie, z pachnącym sernikiem albo marcepanem? Chociaż najczęściej migdały kojarzą się z wyrobami cukierniczymi, to ich zastosowanie nie ogranicza się do celów spożywczych. Cenne związki znajdujące się w migdałach coraz częściej wykorzystywane są w lecznictwie. Amygdalis communis to drzewo lub krzew o błyszczących liściach i białych kwiatach. Owocami są twarde pestki o gładkiej lub chropowatej powierzchni, które w środku kryją biały miąższ. Uprawa migdałowca zwyczajnego sięga kilkuset lat przed narodzinami Chrystusa. W świątyni jerozolimskiej na migdałowcach wzorowano ornamenty świeczników, a Fenicjanie poświęcili migdał bogini Amygdale. Obecnie na dużą skalę uprawiany jest w krajach śródziemnomorskich, w Europie, Azji i Afryce Płd., a także w USA i Australii.
Nasiona migdałowca składają się w 12% z wody, 40-60% tłuszczu i 16% białka. W mniejszych ilościach znajduje się w nich także: fosfor, wapń, magnez, cynk, fluor i jod. Wartościowe są także występujące w nim witaminy- B1, B2 i PP. Wiadomo jak ważne dla zdrowia są nienasycone kwasy tłuszczowe, prawda? W skład oleju migdałowego wchodzą: 83% kwasu oleinowego i 16% kwasu linolowego. Oba te kwasy wpływają łagodząco i zmiękczająco na skórę i błony śluzowe. Od najdawniejszych czasów migdały używane były w lecznictwie i tak jest do dziś. Niegdyś ze sproszkowanych migdałów sporządzano napój, który podawano osobom nadpobudliwym oraz cierpiącym na zapalenie jelita grubego. Zmielone nasiona dodawano do zup i sosów jako środek wzmacniający odporność słabowitych dzieci i osób wyczerpanych fizycznie. Migdały używane były jako lek na kaszel, przeziębienie, zapalenie płuc, a także w stanach zapalnych nerek, pęcherza i okrężnicy. Podobne działanie do pestek ma olej z migdałów. Jest łagodnym środkiem przeczyszczającym jeśli spożywamy go doustnie, w zastosowaniu zewnętrznym to doskonały sposób na trudno gojące się rany. W niektórych rejonach, jeśli wierzyć praktyce medycyny ludowej, używany był jako słynne "panieńskie mleczko" do rozjaśniania i nabłyszczania skóry. Ponieważ olejek migdałowy ma tak dobroczynny wpływ na skórę coraz częściej używany jest także w kosmetyce. Na sklepowych półkach pełno kremów, balsamów, żeli i płynów do kąpieli zwierających olejek migdałowy. Wiadomo jednak, że olejek w kosmetykach występuje tylko jako skromny dodatek. Aby zwiększyć jego działanie lepiej zastosować koncentrat.
Mimo tego, że skoncentrowany, jest bardzo delikatny i nie spowoduje żadnych podrażnień. Jest w 100% naturalnym kosmetykiem, także nadaje się do pielęgnacji nawet skóry noworodka. Jeśli jesteś młodą mamą możesz smarować dziecku pupę, by uniknąć podrażnień i odparzeń po noszeniu pieluszki. Olejek skutecznie nawilży i zredukuje zaczerwienienia na skórze, a do tego stworzy na niej warstwę ochronną. Dzięki lekkości nie zatyka porów i zapobiega powstawaniu potówek. Błyskawicznie się wchłania i nadaje się do delikatnego masażu całego ciałka twojego maluszka. Olejek migdałowy polecany jest także kobietom, które dopiero są w ciąży lub zamierzają być.
Dlaczego? Bo skutecznie przeciwdziała rozstępom i poprawia elastyczność skóry. Najlepiej stosować go po kąpieli kiedy skóra jest rozgrzana i doskonale chłonna. Smaruj nim miejsca szczególnie narażone na rozstępy - brzuch, piersi, biodra, pośladki i uda. Nawet jeśli jeszcze ich nie masz, a jesteś w ciąży lub zamierzasz być, to warto zadziałać zawczasu.
Dlaczego? Bo skutecznie przeciwdziała rozstępom i poprawia elastyczność skóry. Najlepiej stosować go po kąpieli kiedy skóra jest rozgrzana i doskonale chłonna. Smaruj nim miejsca szczególnie narażone na rozstępy - brzuch, piersi, biodra, pośladki i uda. Nawet jeśli jeszcze ich nie masz, a jesteś w ciąży lub zamierzasz być, to warto zadziałać zawczasu.
PAMIĘTAJ: Rozstępy najlepiej zacząć leczyć zanim się pojawią. Wtedy masz 100% pewność, że walka jest wygrana. Gdy na skórze zaczynają się już pojawiać blizny, masz mniejsze szanse!
W następnym poście przeczytacie jak stosować olejek migdałowy, by najlepiej wykorzystać jego działanie.
W czasie ciąży każda kobieta robi wszystko by zapobiec rozstępom. Mnie koleżanka poleciła naturalny olej migdałowy. Szukałam, szukałam i znalazłam w końcu na stronie marokogust.com Pomimo dużego brzuszka, który miałam, nie mam ani jednego rozstępu :) Teraz wszystkim koleżankom, które obawiają się rozstępów polecam ten olejek.
OdpowiedzUsuńNiestety w mojej rodzinie rozstępy miała każda kobietka i mi po ciąży zostały, mimo tego, że walczyłam z tym i stosowałam olej ze słodkich migdałów
OdpowiedzUsuńKochana nie martw się! Nie jesteś jedyna! Pielęgnuj swoją skórę i zadbaj by były mniej widoczne te Twoje tygrysie paski ;)
OdpowiedzUsuńDużo peelingowania i kremowania - olejki, maski, kremy dogłębnie nawilżające. Spróbuj kolagenu.. Nie zostawiaj skóry bez opieki, bo inny tez mają rozstępy, nie patrz na innych - patrz na siebie :)
Pozdrawiam.