Krzem - Twój przyjaciel w walce z rozstępami

Wiecie, że krzem to w tłumaczeniu "silicon"? A z czym wam się kojarzy sylikon? Z czymś jędrnym, gładkim, elastycznym - nieprawdaż? No i prawidłowo! Dzięki krzemowi możecie się pozbyć wiotkiej skóry i rozstępów. 
Krzem to pierwiastek, który występuje w organizmie w: skórze, włosach, paznokciach, tchawicy, aorcie, ścięgnach zębach. Zalecana dzienna dawka to około 30 mg, tylko gdzie znajdziemy tego cennego przyjaciela? Krzem występuje w warzywach, produktach pełnoziarnistych i niektórych ziołach (np. skrzyp polny). Dlaczego krzem jest tak ważny w naszej diecie? Jak wpływa na rozstępy? Tego dowiecie się z dzisiejszego artykułu.

U ssaków krzem występuje w postaci kwasu ortokrzemowego, reguluje proces mineralizacji kości niezależnie od witaminy D. Dlatego krzem tak bardzo potrzebny jest dzieciom, ale nie tylko..

Jakie jeszcze dobroczynne działanie na nasz organizm ma krzem?

* wpływa na regenerację kości
* pobudza fibroblasty do syntezy kolagenu przez co wpływa na rozwój tkanki łącznej, dzięki temu skóra zyskuje sprężystość i jędrność
* uszczelnia śródbłonek naczyń krwionośnych zmniejszając ich przepuszczalność, a zwiększając elastyczność
* jest niezbędny do utrzymania odpowiedniej sprawności naczyń, zwłaszcza włosowatych

Niedobór krzemu może być przyczyną wzrostu wapnia w ścianach naczyń krwionośnych i prowadzić do arteriosklerozy czyli miażdżycy. Jednak to nie wszystko niedobór krzemu powoduje także:

* schorzenia skóry (skóra staje się szorstka, popękana, mało elastyczna)
* zaburzenia syntezy kolagenu i elastyny
* spadek zawartości heksozaminy w chrząstkach stawowych
* zaburzenia mineralizacji kości

Krzem występuje jako cenny składnik wielu leków, szczególnie tych wzmacniających włosy, paznokcie, skórę. Istnieje również szereg badań z których wynika, że krzem ma duże znaczenie w leczeniu łuszczycy, trądziku młodzieńczego, osteoporozy, cukrzycy.

Skoro krzem tak dobrze wpływa na skórę, to można się spodziewać, że będzie naszą nadzieją w leczeniu rozstępów. Nie zapominajmy o nim, jeśli chcemy się pozbyć pęknięć i blizn na skórze. Ponieważ rozstępy często pojawiają się u osób aktywnie i regularnie zażywających sportu, pamiętajmy aby także w chwilach wysiłku uzupełniać dietę w krzem. 

Krzem w pożywieniu

Nie ma co ukrywać, że krzem jest produktem deficytowym.
najwięcej tego pierwiastka znajdziemy w ziołach. Skrzyp polny zawiera go aż 60%! Następnie:
  • pokrzywa,
  • podbiał i
  • rdest ptasi.

    Warto pić te zioła w formie herbatek. Jedzmy dużo warzyw, owoców, chleba razowego, płatków owsianych, otrąb pszennych, produktów roślinnych bogatych w celulozę. Dzięki temu będziemy uzupełniać nasze dzienne zapotrzebowanie na ten pierwiastek. 


Ciekawostka: Krzem występuje w: skórce owoców (nie obierajmy jabłek, gruszek..), czosnku, szczypiorku i mleczku pszczelim. 

Krzem w kosmetykach

Krzem można przyjmować wraz z suplementami diety albo stosować kosmetyki, które są w niego bogate. Tylko jak wybrać takie kosmetyki? Na co zwracać uwagę?
Kosmetyki na rozstępy powinny zawierać krzem i inne substancje które stymulują produkcję włókien białkowych, dlatego ważne by obok krzemu występował w nich kolagen. 

Jakie jeszcze cenne składniki powinien zawierać dobry krem na rozstępy?

* witaminy - E, C i A (opóźniają procesy starzenia się skóry, poprawiają jej elastyczność)
* substancje zawierające fitoestrogeny, np. wyciąg z soi (biorą udział w produkcji włókien białkowych, działają przeciwzapalnie i przeciwdziałają rozciąganiu się skóry)
* wyciąg z wąkrotki azjatyckiej – (zawiera kwas madekassiowy, kwasy fenolowe, fitosterole, witaminy, alkaloidy; stymuluje produkcję kolagenu i redukuje już powstałe rozstępy)

Na koniec jeszcze jedna ciekawostka o krzemie:

Krzem doskonale redukuje czerwone rozstępy, które jak wiadomo są pierwszą fazą rozszerzania się skóry. Jeśli zbagatelizujemy je już na samym początku to istnieje duże prawdopodobieństwo, że nam już zostaną. Gdy czerwone rozstępy zaczynają blednąć to ostatni dzwonek na zrobienie z nimi porządku, później już będzie za późno...Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Jak pokonac rozstepy? © 2015. Wszelkie prawa zastrzeżone. Szablon stworzony z przez Blokotka