Heparyna- kolejny domowy sposób na rozstepy

Witam.
Dziś będzie trochę naukowy post, ale takie też czasami sie przydają bo dostarczają dużo wiedzy na temat usuwania rozstępów. Tytuł prosty, ale słowo trudne - HEPARYNA. Co to jest heparyna? Jaki ma związek z rozstępami? Czytajcie, a się dowiecie! :)

Wiele razy już korzystałam z Wikipedii i tym razem zamierzam ją cytować.

"Heparyna jest naturalnym czynnikiem zapobiegającym krzepnięciu krwi w naczyniach krwionośnych, działając hamująco na wszystkie jego etapy, głównie na fazę przejścia protrombiny w trombinę i jej działanie na fibrynogen...Obniża także poziom cholesterolu i lipidów...Wytwarzana przez komórki tuczne, makrofagi i komórki śródbłonka naczyń, działa szybko, lecz krótkotrwale".

Trudne do ogarnięcia, co? W takim razie opisze heparynę własnymi słowami, a wy... jak skończycie czytać ten artykuł, wrócicie do definicji z Wikipedii i będziecie wszystko rozumieć! ;)

Heparyna jest substancją, która po raz pierwszy została wyodrębniona z wątroby psa przez McLeana w 1916 r. Zauważono wtedy, że związek ten hamuje krzepnięcie krwi i już od 1918 r. Howell i Holt zaczęli używać słowa heparyna, a zaraz po nich robił to cały świat. Od prawie 100 lat (a właściwie to od 98) trwają badania nad właściwościami i wykorzystaniem tej substancji w medycynie. 

Heparyna jest syntezowana i magazynowana w komórkach tucznych, a tych najwięcej znajduje się w płucach, błonie śluzowej jelit, wątrobie, nerkach... i jeszcze w kilku innych narządach. Heparyna jest produkowana i sprzedawana w postaci preparatów, które otrzymywane są najczęściej z płuc wołu lub błony śluzowej jelit świń.

Heparyna niestety nie występuje w krwi człowieka, substancje heparynowopodobne są jedynie składnikiem krwi pępowinowej noworodka. 

Właściwości heparyny

Heparyna ma właściwości antykoagulacyjne i to jest jej główną zaletą. Co to oznacza? To oznacza, że utrudnia krzepnięcie krwi, wygładza przepływ płynów. Heparyna ma także właściwości przeciwzapalne, co jest bardzo ważne w walce z rozstępami. Warto też wspomnieć o działaniu przeciwalegricznym i antyproliferacyjnym, czyli hamującym wzrost komórek tkanki łącznej. Te wszystkie cechy sprawiają, że heparyna jest chętnie wykorzystywana do produkcji kremów leczących blizny czy likwidujących rozstępy. 

Heparyna w połączeniu z innymi składnikami działającymi na redukcję rozstępów ma ogromny wkład w likwidację blizn i to każdego rodzaju, nieważne czy to po ciąży czy po trądziku...

Podsumowując kremy zawierające heparynę w składzie charakteryzują się tym, że:

* przywracają skórze jędrność
* wzmacniają tkankę łączną
* zapobiegają powstawaniu kolejnych rozstępów
* wygładzają naskórek
* nawilżają i dopieszczają skórę

Wykorzystanie heparyny

Heparyna tak naprawdę wykorzystywana jest najczęściej  po zabiegach operacyjnych i poważnych urazach. Lek z heparyną drobnocząsteczkową podaje się w postaci zastrzyku, by zapobiec zatorom i rozrzedzić krew. Nas ta metoda nie bardzo interesuje, bo chcemy przecież pozbyć się rozstępów, a więc pozwólcie, że nie będę opisywać na czym polegają i jak wykonuje się zastrzyki podskórne.
Terapię heparyną możemy natomiast wykorzystać w leczeniu rozstępów i zrobić to w bardziej przyjemny sposób. Mam tutaj na myśli regularne stosowanie kosmetyków zawierających ten właśnie związek.


Heparyna, jak już wspominałam dość często występuje w kremach, żelach i kosmetykach. Preparaty, które zawierają ją w składzie stosowane są w celu leczenia chorób powierzchniowych tj. : zapalenie żył, żylaki, zmiany skórne, w tym rozstępy, stłuczenia, obrzęki. 
Może warto się zainteresować tematem i poszukać jakiegoś dobrego specyfiku z heparyna w składzie?
Jak myślicie?

Macie jakieś propozycje? :)

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Jak pokonac rozstepy? © 2015. Wszelkie prawa zastrzeżone. Szablon stworzony z przez Blokotka