Cebula na rozstępy? Prawda czy fałsz?!

Cebula to samo zdrowie i jeden ze sposobów naszych babć na walkę z rozstępami. I chociaż jej widok przyprawia nas niejednokrotnie o łzy to i tak powinniśmy ją kochać, bo cebula jest dobra na wszystko! ;) Cebula to dość powszechne warzywo, uprawiane w przydomowych ogródkach, na działkach. Jest dostępna o każdej porze roku i w każdej postaci. Dodajemy ją do potraw, którym nadaje smak i aromat. Jako warzywo jest bardzo charakterystyczna i pod względem smaku i zapachu. Ale moi kochani cebula oprócz zastosowania w kuchni, o czym wielu z nas zapomina, ma również właściwości lecznicze i przede wszystkim zdrowotne. Bo cebula to panaceum na wiele dolegliwości. 


Jak działa cebula?

No cóż, cebula ma wiele właściwości. Po pierwsze będą to właściwości odkażające. Słyszeliście zapewne, że na ukąszenia owadów powinno przykładać się plasterek cebuli. Po drugie ma właściwości wzmacniające. Cebula jest doskonała bowiem na przeziębienia, kaszel, katar.  Nie trudno o nią i dobrze. Uprawiana jest na całym świecie, dostępna na targach i w sklepach o każdej porze roku. I chwała za to.  Ale to jeszcze nie wszystko. Cebula bowiem jest doskonałym środkiem na naszą skórę.A dokładniej? Cebula na skórę…

Zacznę od tego, że cebula nasza kochana przyspiesza gojenie ran. Jest doskonałym środkiem na trądzik, wykwity skórne, nawet o stanie zapalnym, ropnym. W tym celu sporządza się maseczkę z cebuli….

Wrzucę przepisik, a co mi tam! ;)
2 średnie cebule starte na tarce

I koniec przepisu. Ot banalnie proste! :D

Wystarczy bowiem startą cebulę nałożyć na oczyszczoną skórę i trzymać około 15 do 20 minut. Następnie maseczkę zmywamy letnią wodą. 

Cebula na rozstępy

Na rozstępy najlepszą odmianą cebuli okazuje się czerwona. Cebula zawiera dipeptydy, prostaglandyny, witaminy A, witaminy z grupy B, C oraz PP. W  jej składzie znajdziemy również składniki mineralne, którymi są magnez, fosfor, żelazo, wapń, sód, potas. Cebula posiada właściwości redukujące widoczność pewnych zmian skórnych, takich jak blizny i rozstępy. Nazywamy to działaniem fibrynolitycznym, czyli rozpuszczającym skrzepy. Ma też działanie przeciwbakteryjne, co powoduje, że po jej zastosowaniu nie rozwijają się bakterie na skórze wokół rany przez co zmniejsza się stan zapalny w obszarze uszkodzonej skóry. Poza tym jak już wspomniałam, owa zdolność fibrynolityczna sprawia, że taka blizna czy rozstęp stają się coraz mniej zaczerwienione i widoczne. 

Na rozstępy dobrze jest sporządzić sobie taki oto okład:

Świeżą czerwoną cebulę należy pokroić na plasterki, a następnie przykładać na rozstępy 3-4 razy dziennie. Taki okład najlepiej jest wykonać bezpośrednio po wzięciu kąpieli, a to z takich względów, że skóra ma otwarte pory i jest najbardziej chłonna, przez co, to co najlepsze z cebuli wnika głębiej. 

Cebulą można wykonać również masaż na skórę z rozstępami czy bliznami. Skórę należy masować około minuty. Później można zrobić z cebuli papkę, zmiksować i przyłożyć bezpośrednio na zmienione miejsca na skórze.

Kuracja nocna również może okazać się skuteczną na rozstępy i blizny. A polega ona na tym, że przygotowujemy zacier z cebuli, a następnie moczymy ściereczkę czy bandaż w wodzie i przykładamy zacier cebulowy na rozstępy, owijamy i trzymamy tak całą noc. 

A teraz słów kilka jeszcze na temat cebuli…

Cebula zwyczajna Allium cepa działa bakteriobójczo. Ale to co jest dla nas najbardziej ważne to to, że posiada właściwości rozpuszczania włóknika. Włóknika czyli drodzy Państwo fibryny, która jest składnikiem nierozpuszczalnego białka tworzącego skrzepy. I stąd zbawienny wpływ cebuli na naszą skórę, zwłaszcza z problemami rozstępów czy blizn. Zastosowanie w lecznictwie tego rodzaju ma zazwyczaj przygotowywany wyciąg ze świeżej cebuli. Taka mikstura sprawia, że nasza skóra staje się elastyczna, blizny czy rozstępy ulegają spłyceniu i zblednięciu. Cebula rozluźnia tkankę skórną objętą rozstępem czy blizną oraz powoduje jej regenerację. Zmniejsza również powstałe  stany zapalne na skórze. I chociaż może nie ma najprzyjemniejszego w świecie zapachu to i tak uważam ją za jedno z najcudowniejszych warzyw, podobnie jak czosnek. Bo i z jednej rodziny obie te rośliny pochodzą. Stąd ich zbliżone właściwości. 

Jak usunąć zapach cebuli ze skóry?

Wystarczy odrobina soku z cytryny. Należy przemyć nim skórę i gotowe! Po zapachu ani śladu. Jako ciekawostkę podam, że cytryna usuwa również zapach z ust po zjedzeniu cebuli lub czosnku podobnie jak natka pietruszki. Wystarczy trochę przerzuć i po zapaszku. Ale czego się nie robi dla pięknego wyglądu, komfortu psychicznego, że mamy nieskazitelną skórę!

Dla tych co mają rozstępy to nie lada problem i wyzwanie by je usunąć. Polecam cebulę bez względu na zapach. Wszystko da się znieść…w końcu lepsza cebula niż skalpel…
Zatem na koniec życzę wszystkim powodzenia w walce z rozstępami, silnej woli, nieustępliwości w dążeniu do celu, wytrwałości i cierpliwości. Razem nam się na pewno uda!

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Jak pokonac rozstepy? © 2015. Wszelkie prawa zastrzeżone. Szablon stworzony z przez Blokotka