Kwasy AHA na rozstępy

Słyszeliście kiedyś o kwasach AHA? Wiecie co to takiego? Wiecie, że kwasy AHA pomagają pozbyć się rozstępów? Jeśli do tej pory nie spotkaliście się z kwasami AHA koniecznie przeczytajcie ten artykuł, bo być może dzięki nim już dziś pozbędziesz się rozstępów!

Kilka słów o kwasach AHA


Kwasy AHA to kwasy występujące w przyrodzie dość powszechnie np. w trzcinie cukrowej, owocach, mleku.


Najpopularniejsze kwasy AHA to:

- kwas glikolowy - pochodzi z soku trzciny cukrowej
- kwas mlekowy - występuje w kwaśnym mleku, kiszonych warzywach i owocach
- kwas winowy - występuje w winogronach i winie
- kwas cytrynowy - występuje w owocach np. w cytrynach, ananasach
- kwas migdałowy
- kwas jabłkowy

Kwasy AHA działają jedynie na powierzchni skóry, nie mają zdolności do przenikania w jej głąb poprzez pory. Występują w słabszych i silniejszych stężeniach. W niskich stężeniach działają tylko na naskórek, w wyższych mają wpływ na głębsze warstwy skóry. Aby działały skutecznie potrzebują odpowiedniego pH - najlepiej 3 - 4.5

Kwasów AHA szukajmy w kosmetykach - kremach, żelach, maskach, balsamach. Jednak te występujące w gotowych kosmetykach są jedynie dodatkiem wśród innych składników. Jeśli chcemy uzyskać lepsze efekty stosujmy kwasy AHA jako samodzielne specyfiki. Kwasy AHA można kupić w sklepie z kosmetykami i wykorzystać do domowych zabiegów. Możemy też udać się do gabinetu kosmetycznego na zabieg z użyciem kwasów.
Dziś skupię się jednak na tej pierwszej metodzie, a mianowicie jak bezpiecznie używać kwasów AHA w domu i jak dzięki nim pozbyć się rozstępów.

Na wstępie tylko jeszcze wam przypomnę, że o wiele łatwiej pozbyć się tych różowych rozstępów, które są jeszcze w fazie powstawania, niż tych perłowo-białych, które są już w fazie zanikowej.


Które kwasy AHA działają na rozstępy?

Moim zdaniem najlepszy będzie w tym wypadku kwas glikolowy oraz mlekowy. Zacznijmy charakterystykę od tego pierwszego.

Kwas glikolowy

Kwas glikolowy otrzymywany jest z soki z trzciny cukrowej. Jest kwasem, który najsilniej i najskuteczniej działa na naszą skórę. ładnie poprawia koloryt skóry, nawilża ją, sprawia  ze staje się miękka i miła w dotyku. Skóra tłusta, z bliznami np. po trądziku lub z rozstępami wygładza się, nabiera delikatności. Intensywność działania kwasu glikolowego zależy od jego stężenia.

KOLAGEN


Stężenie 10 % - działa nawilżająco, złuszczająco i regenerująco na skórę, pobudza aktywność fibroblastów do wytwarzania kolagenu i elastyny.

Stężenie 20-35 % - działa podobnie jak to niższe stężenie, a dodatkowo daje efekt peelingu.

Stężenie 50-70 % - złuszcza naskórek i silnie pobudza procesy regeneracyjne w skórze


Jak wykonać zabieg kwasem glikolowym na rozstępy





Nakładamy na skórę z rozstępami lub bliznami kwas glikolowy, najlepiej pędzelkiem. Pozostawiamy preparat na 1-3 minuty. Następnie zmywamy płatkiem kosmetycznym ze skóry.

Kwas glikolowy najlepiej stosować regularnie, wtedy jego efekty będą szybciej zauważalne.

Przy regularnym stosowaniu możecie się spodziewać:
- odbudowy włókien skóry i poprawy jej elastyczności
- przyspieszoną odnowę komórkową
- wygładzenie skóry
- poprawienie jej kolorytu
- zmniejszenie zmarszczek, spłycenie blizn
- rozjaśnienie rozstępów lub ich zupełne usunięcie
- rozjaśnienie plam pigmentacyjnych i przebarwień
- oczyszczenie skóry

Kwas glikolowy jest niedrogi i mocno skoncentrowany, więc uważajcie, by nie poparzyć skóry!

Kwas glikolowy działa cuda nie tylko z rozstępami, ale możecie go stosować także na inne problemy skórne, np. na problemy z:

* zaskórnikami i trądzikiem – kwas glikolowy wnika do mieszków włosowych i rozkłada substancje, które zapychają ujścia gruczołów łojowych. Przyczynia się to do odblokowania porów (kanalików łojowych) i redukcji zaskórników oraz pryszczy,

* przebarwieniami i bliznami (również po trądziku). Jest to możliwe dzięki usuwaniu wierzchnich warstw zrogowaciałej skóry i pobudzeniu skóry do odnowy,

* rozszerzonymi porami, które pod wpływem kwasu glikolowego ulegają obkurczeniu,

* suchą cerą – w niewielkich stężeniach doskonale skórę nawilża,

* cellulitem – pod wpływem kwasu skóra ulega wzmocnieniu, co zmniejsza przepuszczalność komórek, poza tym poprawia się mikrokrążenie, przyczyniając się do sprawniejszego usuwania zanieczyszczeń,

* rozstępami – pobudzenie syntezy kolagenu i elastyny poprzez zmuszenie fibroblastów do intensywniejszej i bardziej efektywnej pracy pomaga szybciej pozbyć się rozstępów i wszystkich innych niedoskonałości będących skutkiem osłabienia włókien.

Warto więc mieć w domu kwas glikolowy, bo dzięki niemu pozbędziemy się nie tylko rozstępów! :)

Drugim kwasem, który także pomoże wam w walce z rozstępami jest kwas mlekowy.

Kwas mlekowy znajdziecie np. w kwaśnym mleku, ale także w mięśniach po silnym wysiłku fizycznym. Kwas mlekowy powstaje w produktach spożywczych otrzymywanych przez fermentację mlekową i nadaje im charakterystyczny kwaskowy smak.

Kwas mlekowy, podobnie jak glikolowy występuje w różnych stężeniach. Jego działanie polega na pobudzaniu fibroblastów do produkcji kolagenu i elastyny. Silnie złuszcza martwe komórki naskórka, przyspiesza regenerację skóry i dogłębnie ją nawilża.
Kwas mlekowy występuje w różnych stężeniach (40%, 50%). Stosuje się go bardzo podobnie jak kwas glikolowy i także ważna jest regularność aplikacji.

Peelingi chemiczne kwasami AHA stały się ostatnio bardzo popularną metodą na poprawienie wszelkich niedoskonałości skórnych. Dzięki nim pozbędziemy się blizn, zmarszczek, cellulitu, rozstępów. Peelingi spłycają zmarszczki i wybielają skórę na której znajdują się plamy i inne niedoskonałości skórne, nie przesadzę też jeśli powiem, że potrafią cofnąć czas - zapobiegają szybkiemu starzeniu się skóry.

Jeśli chodzi o redukcję rozstępów, bardzo często dziewczyny chwalą się, że są niezastąpione. Nie mogę się z nimi nie zgodzić, bo sama mam tylko dobre doświadczenia w tym temacie.

Spróbujcie, oceniajcie, pisze o tym w komentarzach! :)

4 komentarze :

  1. Czy nie powinien mieć jakiegoś neutralizatora ten kwas ?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Neutralizator trzeba mieć oddzielnie. Ja używam tego: http://naturica.pl/neutralizator-kwasow-aha

      Usuń
  2. A bez neutralizatora nie można używać?

    OdpowiedzUsuń

Jak pokonac rozstepy? © 2015. Wszelkie prawa zastrzeżone. Szablon stworzony z przez Blokotka