Fitoestrogeny najlepsze na rozstępy!


Wiecie co to są fitoestrogeny? Nie?

Czas najwyższy je poznać! Fitoestrogeny zwane są cudem natury – to roślinne hormony, które mogą więcej niż ci się wydaje! Matka Natura jest jednak najwspanialszą i najmądrzejszą z matek. A to dlatego, że doskonale wie co robi, bo w naturze nic nie dzieje się bez przyczyny.  Nic się nie marnuje i wszystko co wytwarza ma swoje zastosowanie. Przyjrzyjmy się zatem bliżej fitoestrogenom i dowiedzmy się jak pomogą nam w walce z rozstępami.

Pod lupą…


Fitoestrogeny to prawdziwy hit zarówno w medycynie jak i w kosmetologii. Pozwalają cieszyć się dobrym zdrowiem, są źródłem młodości. Skuteczne w łagodzeniu objawów menopauzy - a to z uwagi na podobieństwo w działaniu do estrogenów czyli żeńskich hormonów płciowych.

Fitoestrogeny
u roślin powodują wzrost, dojrzewanie i kwitnienie. Stanowią również ochronę przed bakteriami i wirusami. Dlaczego właśnie je stosujemy w walce z rozstępami?  A to dlatego, że fitoestrogeny mają zbawienny wpływ na naszą skórę, zarówno poprawiają jej koloryt jak i nawilżają ją sprawiając, że staje się bardziej elastyczna i jędrna. Powodują zwiększoną produkcję kwasu hialuronowego, który zatrzymuje w skórze wodę. Fitoestrogeny zmniejszają działanie proteinaz takich jak kolagenoza, która powoduje rozkład włókien kolagenowych naszej skóry. Substancje te wytwarzane w roślinach pobudzają tkankę łączną i syntezę kolagenu. Dlatego mają tak wspaniałe rezultaty przy walce z rozstępami.
Przypominam … Rozstępy powstają gdy nasza skóra nadmiernie ulegnie rozciągnięciu, w wyniku czego dojdzie do zerwania włókien kolagenowych, które tworzą strukturę skórną. Kolejną zaletą jest to, że fitoestrogeny mają działanie przeciwzapalne. A ponieważ proces starzenia się jest powiązany bez wątpienia  z zapaleniem, które powoduje zniszczenie tkanek, można śmiało stwierdzić że są one również doskonałym serum młodości. Fitoestrogeny mają zastosowanie w wielu preparatach kosmetycznych, ze względu właśnie na swoje właściwości. Znajdziemy je między innymi w preparatach na powiększenie piersi, preparatach antycellulitowych, na skórę z problemami, porost włosów itp.

Gdzie Matka Natura ukryła skarb?

Fitoestrogeny można znaleźć w:

  • ziarnach żyta,
  • ryżu,
  • soi,
  • kapuście,
  • marchwi,
  • jabłkach,
  • ziemniakach,
  • czosnku,
  • herbacie,
  • kawie

Źródłem ich są również algi morskie. Ale to nie jest jeszcze cały katalog ich występowania. Ich obecność jest zróżnicowana ze względu na odmianę, warunki klimatyczne, region, sposób uprawy itp…

Przejdźmy do meritum…

Jakie zatem kosmetyki należy wybierać przy walce z
rozstępami? Już wiemy. Takie, które zawierają w swoim składzie między innymi fitoestrogeny. Najczęstszym źródłem pozyskiwania tych substancji wykorzystywanych w kosmetyce jest soja na przykład w postaci olejku. Ale nie tylko.
Skutecznymi są również ekstrakty z Centella asiatica ( o której bardzo dużo dowiecie się z tego artykułu), które podobnie jak soja są bogate w fitoestrogeny. Pobudzają one nie tylko syntezę kolagenu, ale działają na mikrokrążenie.

Z kolei wyciąg z soi, oprócz tego, że zawiera fitoestrogeny, ma właściwości antyutleniające, przeciwzapalne oraz pobudza, jak już wcześniej wspominałam syntezę ko­lagenu i elastyny tak zbawiennych dla naszej skóry.

Co jeszcze w swoim składzie powinien zawierać preparat na rozstępy?

Bez wątpienia pomocnikami w walce z rozstępami są związki krzemu, inaczej silanole, które in­dukują proliferację fibroblastów, a dodatkowo mają zasadnicze znaczenie przy regeneracji włókien kolagenowych i elastycznych. Skład preparatu powinien być również wzbogacony o glikoproteiny czyli białka zawierające do kilkudziesięciu procent sacharydów połączonych z białkiem wiązaniem glikozydowym. Glikoproteiny są odpowiedzialne za regenerację i odnowę komórek skóry. Kolejnym składnikiem jest kwas mlekowy, który jak powszechnie wiadomo zmniejsza rogowacenie naskórka oraz pobudza nasze fibroblasty, czyli komórki skóry właściwej, do wyprodukowania większej ilości włókien kolagenowych i elastycznych. 

No i wreszcie dochodzimy do witamin, a będą to witaminy: A, C i E, które posiadają właściwości antyutleniające i wspomagające bio­syntezę kolagenu.  

Drodzy Czytelnicy rozstępy skóry to problem większości z nas. Problem nie tylko natury estetycznej ale i psychologicznej. Bowiem stanowi dla nas barierę przed swobodnym pokazywaniem tych części ciała, których dotyczy. Brzuch, uda, pośladki.

Przyczyny ich powstawania mogą być różne, nawet wynikające z uwarunkowań genetycznych. Ale zdecydowania ich większość jest spowodowana naszym trybem życia. Zła dieta, dość gwałtowne wahania wagi, zły sposób odchudzania się, zła pielęgnacja ciała, ciąża. Musimy zatem z należytą starannością dbać o naszą skórę i zapobiegać pojawianiu się brzydkich zmian skórnych jakimi są rozstępy, chociażby po to by móc bez skrępowania rozebrać się latem na plaży lub pokazać ukochanej osobie.

Pamiętajmy również o zdrowej zbilansowanej diecie, która również jest bogata w tego rodzaju związki, a dodatkowo zawiera witaminy i związki potrzebne naszej skórze. No i jeszcze jedna przestroga: odchudzajmy się zdrowo i według ściśle określonych zasad! Szybka utrata wagi, wbrew pozorom, nie powinna być powodem do radości.Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Jak pokonac rozstepy? © 2015. Wszelkie prawa zastrzeżone. Szablon stworzony z przez Blokotka