Rozstępy na piersiach - sprawdź, jak się z nimi rozprawić

Myślicie, że o rozstępach wiecie już wszystko? I pewnie wydaje wam się, że rozstępy mogą być tylko na ramionach, brzuchu, no ewentualnie na udach? A co powiecie na to, że rozstępy mogą być też na piersiach i to wcale nie tylko u tych pań, które są w rozmiarze plus size? A jeśli jeszcze do tego dodam, że takie rozstępy na piersiach mogą również pojawić się u panów? Ha! Zdziwieni? Zainteresowani? To zapraszam dalej...

rozstępy na piersiach

Rozstępy na piersiach - czym są i jak wyglądają?


O rozstępach pisałam wam już nie raz ;) Wiecie, że powstają one na skutek rozciągania się skóry i często określane są jako smugi lub paski na skórze. Myślicie, że jesteście w tej mniejszości, która zmaga się z rozstępami? Jesteście w błędzie! Rozstępy ma prawie każdy, ale jedni wiedzą, jak sobie z nimi szybko poradzić, a inni po prostu przyzwyczajają się do nich i olewają sprawę.


Rozstępy na piersiach są dość powszechnie występującym zjawiskiem. Wbrew pozorom, mają je i mężczyźni i kobiety. Mogą one mieć kolor od jasnoróżowego, poprzez kolor czerwony, aż do fioletowego. Przyznacie jednak, że w żadnej z tych wersji rozstępy na piersiach nie prezentują się dobrze. Nie sądźcie też, że jeśli po jakimś czasie wasze smugi na skórze nieco zbledną, to znak, że niebawem same znikną. Tak się bowiem nie stanie.

Rozstępy na piersiach - rodzaje


  • rozstępy atroficzne - są jednymi z najczęściej i najpowszechniej występujących. Powstają one na skutek rozpadu elastyny lub kolagenu w skórze.
  • rozstępy młodzieńcze - pojawiają się one w okresie dojrzewania. Kiedy organizm zaczyna szybko rosnąć i zachodzą w nim ogromne zmiany hormonalne, to wówczas mogą powstawać na skórze smugi przypominające rozstępy. W tym przypadku waga ciała i zawartość tkanki tłuszczowej nie mają znaczenia.
  • rozstępy ciążowe - te posiada prawie każda przyszła mama. Im jest ona starsza i grubsza przed ciążą, a także im więcej przytyje w czasie trwania ciąży, tym więcej rozstępów posiada. U ciężarnych rozstępy mogą być wszędzie, na piersiach, udach, pośladkach, brzuchu, plecach. Jest też taka prawidłowość, że jeśli w pierwszej ciąży miałaś rozstępy, to w każdej następnej będziesz ich miała jeszcze więcej.
  • rozstępy smugi - są one dość charakterystyczne, długie, niemalże tworzące regularne wzory. Na niewielkim obszarze ciała mogą one występować bardzo licznie.

Rozstępy na piersiach - co wzmaga ich powstawanie?


Przyjrzyjmy się teraz przyczynom, które sprawiają, że rozstępy na piersiach pojawiają się. Nawet jeśli za młodu rozstępów nie miałaś, to nie znaczy, że w późniejszych latach nie pojawią się one na twojej skórze. Jeśli chcesz ich uniknąć bądź też ograniczyć ryzyko ich wystąpienia w obrębie twoich piersi, to sprawdź, jakie są przyczyny ich występowania.

  • ciąża - ten błogosławiony stan to istna wylęgarnia rozstępów. Czy powinno to spędzać sen z powiek przyszłym matkom? Absolutnie nie! W organizmie przyszłej mamy jest prawdziwa burza hormonów. Główną rolę oczywiście grają estrogeny. To one są odpowiedzialne na powiększanie się piersi i poszerzanie się kanalików mlecznych. Trzeba bowiem wykarmić maleństwo własną piersią, a ona z kolei musi wypełnić się mlekiem. To powiększanie się piersi następuje w bardzo krótkim czasie i może wynosić nawet dwa rozmiary. Zatem już wiesz, dlaczego kobiety ciężarne oraz matki karmiące z reguły mają rozstępy na piersiach.
  • dojrzewanie - kolejny etap zmian hormonalnych w organizmie kobiety. I jak tu nie zwariować? W okresie dojrzewania młode dziewczyny odczuwają silnie burzę hormonów. To normalne, ponieważ ich ciało się zmienia, nabiera kobiecych kształtów, zatem i piersi stają się większe. To z kolei sprawia, że skóra musi w krótkim czasie dopasować się do większych rozmiarów piersi i często nie nadąża z rozciąganiem się. Kiedy skóra staje się cieńsza, to bardzo szybko pojawiają się na niej rozstępy. W okresie dojrzewania rozstępy na piersiach są czymś dość naturalnym. Mogą im również towarzyszyć smugi na udach, brzuchu, a nawet pośladkach. Ważne, aby szybko zacząć przeciwdziałać ich pojawianiu się.
  • zmiana wagi - wiele osób sądzi, że rozstępy są przypadłością jedynie grubasów. I być może coś w tym jest, ponieważ osoby otyłe mają większe szanse na posiadanie rozstępów, niż osoby szczupłe. Jednak u tych drugich również mogą się one pojawić. Kiedy przybierasz na wadze i w twoim ciele jest coraz więcej tkanki tłuszczowej, to i na piersiach mogą pojawić się rozstępy. Jednak nawet jeśli schudniesz, zrzucisz zbędne kilogramy i twoje piersi zmniejszą swój rozmiar, to wcale nie musi oznaczać, że rozstępy na piersiach znikną. Jeśli podczas utraty wagi spadnie również poziom kolagenu w skórze, to twoje rozstępy pozostaną na niej bez względu na to, ile zbędnego balastu z siebie zrzucisz, bo skóra utraci swoją elastyczność.
  • operacje plastyczne - implanty, które panie tak chętnie fundują sobie, by lepiej wyglądać, powodują, że skóra musi być bardziej naciągnięta. To z kolei sprawia, że niemalże od razu pojawiają się na rozstępy na piersiach. Jeśli implanty powiększają piersi jedynie o jeden rozmiar, to jest duża szansa, że rozstępy nie wystąpią. Gorzej, jeśli zmiana wielkości piersi obejmuje kilka rozmiarów.
  • geny - często się mówi, że genów się nie oszuka. Tak jest i w tym przypadku. Jeśli u twoich rodziców występowały rozstępy na piersiach, to jest bardzo duże prawdopodobieństwo, że u ciebie również wystąpią.

Teraz już wiesz, że nie zawsze masz wpływ na to czy będziesz mieć rozstępy na piersiach. Możesz jednak skutecznie przeciwdziałać ich powstawaniu  stosując odpowiednią pielęgnację delikatnej skóry. Jeśli jednak rozstępy na piersiach już posiadasz, to najlepiej jest stosować kolagen. Dlaczego? To proste! Rozstępy powstają na skórze dlatego, że brakuje jej kolagenu i elastyny. Jeśli zatem uzupełnisz braki w skórze, to rozstępy pójdą w niepamięć, przynajmniej do czasu, póki nie przestaniesz stosować odpowiedniej pielęgnacji.

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Jak pokonac rozstepy? © 2015. Wszelkie prawa zastrzeżone. Szablon stworzony z przez Blokotka